Tirolské drievko výroba

Tirolské drievko je jednoduchá pomôcka, ktorá je využiteľná nie len pri prívlači, splavovaní, muškárení, ale aj položenej. Slúži na prelovenie tečúcich vôd voľne unášanou nástrahou v blízkosti dna resp. v požadovanej hĺbke. Je konštruované tak, že sa dna dotýka len záťažou a vrchná časť je v kolmej polohe. Spravidla sa umiestňuje ako koncové, ale aj pomocou zalomenej trubičky, používanej pri love pomocou feedera. Háčiky s nástrahou sa montujú na jedno alebo niekoľko prívesných ramienok naviazaných bočne na hlavnom vlasci. Pôvodné tirolské drievka sa zhotovovali z dreva (konárika). V súčasnosti sa zhotovujú z najrôznejších materiálov. Zhotovenie je veľmi jednoduché.

Čo budeme potrebovať:

  1. plastovú trubičku /napr. z pera/ alebo hadičku
  2. skutku
  3. zapaľovač
  4. kliešte

Ako na to:

Jeden koniec trubičky alebo hadičky nad plameňom nahrejeme a stlačíme kliešťami. Po vychladnutí vyvŕtame, alebo pomocou ihly alebo klinčeka prepálime do splošteného konca dierku na zavesenie karabínky. Do opačného konca trubičky alebo hadičky vtlačíme, alebo zaskrutkujeme  skrutku, ktorá slúži ako závažie.

Použitie:

Na kmeňový vlasec naviažeme jeden alebo dva bočné nadväzce s háčikmi a ako koncové umiestnime drievko. Nástrahy môžeme použiť rôzne prírodné, umelé, prípadne mokré mušky a nymfy. Drievko nahadzujeme šikmo proti prúdu, aby stihlo klesnúť ku dnu, a začalo odvíjať vlasec z navijaka. Používa sa buď prút na plávanú alebo na prívlač. Prút držíme kolmo a vlasec sa usilujeme udržiavať mierne napnu­tý, aby sme na prste usmerňujúcom odvíjanie vlasca zacítili aj jemný záber. Poskakujúce drievko oživuje nástrahy čo podnecuje ryby k záberu.

 

Petrov zdar