Apríl

Apríl je nevyspytateľným mesiacom, no ryby už berú pomerne spoľahlivo. Nedržia sa už len v hlbinách, ale postupne sa začínajú zdržiavať aj na plytších miestach, ktoré sú prehrievané jarným slnkom. Okrem toho nám začína pstruhová sezóna, pstruhy si odpočinuli a nie sú také obozretné, ako na konci pstruhovej sezóny. Po zime sú vyhladované, vychudnuté, preto sa snažia čo najskôr  dostať do formy.

Kedy ísť na ryby – keďže je už v tomto mesiaci letný čas, predlžuje sa nám aj lovný deň. Skoré vstávanie nie je ešte potrebné, najlepší čas je približne od 09.00 h až do konca lovnej doby. V tomto období  sa často mení počasie. Platí však, že najlepšie je, keď je ustálené. Na škodu však nie je ani ak mrholí alebo darobne sneží a fúka južný alebo západný vietor.

Kde – ryby sa už zdržiavajú väčšinou v stredných hĺbkach a miernych prúdoch. Pri zakalenej a zvýšenej hladine je ich možné hľadať na okrajoch prúdov v pokojnejších slnkom prehriatych zátokách a pokojne tečúcich miestach v blízkosti čiastočne zatopených kríkov a  stromov. Za dobré miesta sú považované aj miesta prítokov, miesta kde prechádza voda z plytčiny do hlbšej vody a miesta pod splavmi. Treba si však uvedomiť, že apríl je mesiacom, keď sa ryby neresia a tak treba rešpektovať ustanovenia rybárskeho zákona.

Aké ryby -  v apríli sa dajú už loviť prakticky všetky bežné druhy rýb (najmä pleskáč, plotica, nosáľ, jalec, belička, ale aj úhor, ostriež, karas a kapor). S rybami je treba v tomto období zaobchádzať naozaj opatrne, pretože sa blíži ich neres. V polovici mesiaca sa začína pstruhová sezóna a tak môžeme na pstruhových vodách loviť pstruha potočného, jazerného, dúhového a sivoňa amerického.

Ako – v apríli už môžeme chytať všetkými lovnými spôsobmi to znamená plávanou (splavovaním), položenou, feedrom, muškáriť a na pstruhových vodách vláčiť. Pri jednotlivých spôsoboch lovu môžeme chytať na obľúbené náradie, ktoré mnohí vytiahnu po dlhej zime. Pri prívlači, ak je to možné chytajme na jednoháčiky bez protihrotov. Väčšinou je v úvode sezóny v pstruhových vodách vysadený pstruh dúhový a sivoň, preto ak si chceme privlastniť rybu nech sú to práve oni. Stavy pstruha potočného sa povážlivo znižujú a v súčasnosti je na jeseň už len výnimkou, vidieť tiahnuť pstruhy do vlásočníc na neres, z toho dôvodu sa obmedzil počet pstruhov potočných na 2 ks.

Na čo – za najlepšiu nástrahu sa v tomto období považuje hnojáčik, kostný červ a pinka. Z nástrah rastlinného pôvodu kukurica a krúpy. Na vnadenie sú vhodne tmavé a červené zmesi so sekanými červami, pinkami a kostnými červami. Pri prívlači sú úspešne všetky prívlačové nástrahy. Pstruh potočný, uprednostňuje prírodne vzory a farby. Pstruhovi dúhovému sa páčia naopak výrazné farby ako ružová alebo pomarančová. Pri muškárení si nemusíme zatiaľ robiť veľké starosti s výberom toho správneho vzoru mušky alebo nymfy, úplne si vystačíme s čevenoritkou, listokazom a marcovkou.

Záver

Apríl je mesiacom, keď rybári stále viac a viac obsadzujú brehy riek a tak už pri vode nie je taký pokoj ako v predchádzajúcich mesiacoch. Pobyt pri vode je však príjemný a dodáva nám energiu, ktorá nám tak po zime chýba.   

 

Denný čas lovu

  • Pstruhové vody od 06.00 h do 20.00 h
  • Kaprové vody od 06.00 h do 21.00 h
  • Lipňové vody zákaz lovu rýb
  • Hájené ryby: lipeň, ploska, šťuka, sumec, oba druhy zubáčov, hlavátka, pstruh potočný a jazerný len do 15.04., kapor (na ostatných vodných plochách to neplatí), boleň, jalci, oba druhy jeseterov, lieň, mreny, nosáľ, pleskáče, podustva a celoročne hájené ryby (napr. čerebľa)
  • Najčastejšie lovené ryby: jalec, podustva, plotica, nosáľ,  kapor, pleskáč, pstruh potočný, jazerný, dúhový, sivoň
  • Nástrahy: hnoják, dážďovka, kostný červ, kukurica, prívlačové nástrahy a mušky
  • Vnadenie: tmavé a červené zmesi so sekanými červami, pinkami a kostnými červami
  • Spôsoby lovu: plávaná, feeder, položená, prívlač len na pstruhových vodách a muškárenie 

 

Petrov zdar