December
December je posledným mesiacom roka. Príroda sa už uložila na zimný spánok, v posledných rokoch však bez snehovej periny. Ryby sú už stiahnuté na zimoviskách. Na väčšine revírov je vysadená jesenná násada kapra. Rybári sa preto snažia uloviť vianočného kapra, alebo šťuku.
Kedy ísť na ryby – v decembri sa aktivita rýb presunula do teplejších častí dňa a ich aktivita kumuluje cez obed.
Kde – ryby sú už stiahnuté na zimoviská, nemusia to však byť vždy tie najhlbšie miesta. Mnohé z rýb sa vracajú na tie isté miesta aj keď tam už zanikla pôvodná hlbočina. Okrem toho sú schované aj v blízkosti prekážok, koreňov, stromov a konárov popadaných do vody, alebo prevísajúcich nad hladinou, kde vytvárajú tieň a bezpečné útočisko.
Aké ryby - dravci, ako šťuka, zubáč a ostriež sú stále pri chutí. V minulosti sa verilo, že ryby upadajú do akéhosi polospánku a ich ulovenie je len vecou šťastia alebo náhody. V súčasnosti však vieme, že potrebujú jesť, aby prežili. Z rýb berú pomerne spoľahlivo lososovité ryby (tým však dajme pokoj, sú po nerese) lipňa, kapra, nosáľa, ploticu, mrenu, podustvu a jalca hlavatého. Okrem toho je veľmi aktívny mieň.
Ako – zatiaľ môžeme chytať všetkými lovnými spôsobmi - plávanou (splavovaním), položenou, feederom, muškáriť a vláčiť. Pri love používame čo najjemnejšie zostavy a vlasce.
Na čo – popri nástrahových rybkách, dážďovkách, hnojákoch, kostniakoch, pinkách, črievkach a pečienke, ryby veľmi dobre reagujú na parený rožok (rožkovom bojles. Vnadíme veľmi málo, alebo vôbec. Na vnadenie používame výrazné tmavé kŕmenie, ktoré zanecháva silnú pachovú a vnemovú stopu (korenisté príchute, rybia múčka, cesnak, chili, plesňový syr). Zákal vytvorený hlinou, môže mať vplyv na aktivitu rýb.
Záver
Začiatok mesiaca je nepokojný a uponáhľaný. V práci vás každý naháňa. Koncom mesiaca sa, ale všetko upokojí. Mnoho rybárov už zazimovalo svoje náradie. Je však veľa takých, ktorí aj v Štedrý deň idú k vode popichať nejakú tu rybu. Ja tak však nerobím aj keď nie som rybár loviaci na Dunaji. Tak nejako som si povedal, že povesť o Rybom kráľovi má niečo do seba a v tento deň je lepšie byť doma:
Raz začiatkom zimy sa v tichej dunajskej zátoke pri starom rybárovi vynorila obrovská ryba a prehovorila naň ľudským hlasom. Povedala mu, aby odkázal všetkým rybárom, že môžu loviť v ktorúkoľvek nočnú aj dennú hodinu, každý deň s výnimkou Štedrého dňa, lebo je to v deň narodenia svätého dieťaťa a to je neprístojné. To im odkazuje Rybí kráľ.
Rybári tento zákaz dodržiavali storočia, až raz do Prešporku (Bratislavy) zavítala na Vianoce kráľovná Mária Terézia. A tak museli na loďky. Mladí rybári sa veselo chystali, už dávno pokladali zákaz Rybieho kráľa za rozprávku. Nepáčilo sa to len jednému, ktorého volali Jankto. Lov bol neslýchaný, rybári chytili ohromné množstvo rýb. Voda okolo člnov sa nimi len tak hmýrila. Ako s plnými sieťami zamierili k brehu, vynorila sa pred nimi obrovská ryba. Šupiny sa jej ligotali od striebra a drahokamov. Rybí kráľ hodil chvostom a zdvihli sa obrovské vlny, ktoré rybárov zmietli do vody. Utopili sa všetci okrem Jankta. A ten kráľovnej zvestoval smutnú novinu. Kráľovná Mária Terézia sa podľa povesti veľmi trápila, že zavinila také nešťastie a aby sa v budúcnosti nič také neopakovalo, vydala zákaz loviť ryby na Štedrý deň.
Denný čas lovu:
- Pstruhové vody od 07.00 do 19.00 h (len pri love hlavátky)
- Kaprové vody od od 06.00 h do 21.00 h
- Lipňové vody od 07.00 h do 19.00 h
- Hájené ryby: pstruh potočný, pstruh jazerný, síh peleď a celoročne chránené druhy rýb,
- Najčastejšie lovené ryby: šťuka, zubáč, ostriež, kapor, plotica, podustva, nosáľ, jalec hlavatý.
- Nástrahy: kukurica, parený rožok, rôzne cestá, rybka, hnojové a kostné červy, pečienka, prívlačové nástrahy (plandavky, voblery, marmyška, gumy a páperové jigy), rôzne predovšetkým lipňové, nymfy, mokré mušky, suché len keď ryby zbierajú hmyz z hladiny.
- Vnadenie: tmavé stredne hrubé s výraznými korenistými príchuťami.
- Spôsoby lovu: všetky spôsoby lovu.
Petrov zdar