Júl

V júli nám začína prázdninové a dovolenkové obdobie. To sa samozrejme odráža aj v tom, že brehy riek, jazier, štrkovísk a nádrží sú zaplnené nie len rybármi, ale aj ľuďmi hľadajúcimi pri vode pokoj a odpočinok. Navyše v tomto mesiaci už býva veľmi teplo a tak ryby obmedzujú svoju aktivitu na ráno a večer, keď už tak slnko nehreje. 

Kedy ísť na ryby – v júli je dovolené loviť ryby celý deň. Ako som však už v úvode uviedol, ich aktivita sa sústreďuje predovšetkým do ranných a večerných hodín. To však neznamená, že ryby neberú aj cez deň. Najvhodnejším časom je ráno od 04.00 h do 09.00 h a večer od 19.00 h do 22.00 h. Ryby sú však aktívne celú noc s drobnými prestávkami až do rána

Kde – ryby pri vysokých denných teplotách vyhľadávajú predovšetkým dobre kryté a hlavne prekysličené partie riek alebo vtokov do jazier a nádrží. Veľmi dobrými miestami sú splavy, alebo miesta, kde prechádza rieka z prudšieho prúdu do pokojnej vody. Ďalšími dobrými  miestami sú zatienené miesta pod stromami, kríkmi a pobrežným rastlinstvom. Večer a v noci sa aktivita rýb zvyšuje a preto ryby vychádzajú hľadať potravu aj na plytčiny, kde sa sústreďuje plôdik.

Aké ryby -   v júli je možné uloviť takmer všetky druhy u nás žijúcich rýb. V dôsledku vyšších letných teplôt ich apetít nie je taký ako na jar alebo na jeseň. I napriek tomu sa však dajú aj v tomto období uloviť pekné ryby.

Ako – v tomto období už môžeme chytať všetkými lovnými spôsobmi to znamená plávanou (splavovaním), položenou, feederom, muškáriť a vláčiť. 

Na čo –  pri rybačke sa úspešne uplatňujú rastlinné nástrahy a veľmi dobre fungujú aj nástrahy živočíšneho pôvodu, ako rôzny hmyz, ale aj drobné rybky.

Záver

            V júli nám začína prázdninové a dovolenkové obdobie a ryby môžeme loviť po celý deň. Snáď každý z nás si zaspomína a pokojné letné večery a detstvo prežité pri vode. Preto je dobré využiť to, aby sme mali na čo po prázdninách a dovolenkách spomínať. Lovenie rýb bez časového obmedzenia nám umožňuje zachytať si aj v skorých ranných a neskorých nočných hodinách, pri čom nesmieme na kaprových vodách zabudnúť na osvetlenia lovného miesta. Nočná rybačka má svoje čaro, aj keď nám ju znepríjemňuje rôzny dotieravý hmyz, preto nezabudnime použiť dobrý repelent.  

 

Denný čas lovu:

  • Pstruhové vody od 04.00 do 22.00 h
  • Kaprové vody od 00.00 h do 24.00 h (od 22.00 h do 04.00 h musí byť lovné miesto osvetlené)
  • Lipňové vody od 04.00 do 22.00 h
  • Hájené ryby: hlavátka podunajská a celoročne chránené druhy rýb,
  • Najčastejšie lovené ryby: kapor, lieň, nosáľ, belica, pleskáč, plotica, jalec, ostriež.
  • Nástrahy: kukurica, čerešne, rôzne cestá, rybka, hmyz, prívlačové nástrahy (rotačky, plandavky, vobléry, gumy a páperové jigy), rôzne mušky .
  • Vnadenie: hrubšie bledších farieb.
  • Spôsoby lovu: všetky spôsoby lovu.

Petrov zdar