Jún

Prvým júnom nám len s malými obmedzeniami, začína úplná rybárska sezóna. Pri vode je naozaj veľmi pekne a tak by bola veľká škoda to nevyužiť. Takmer každý rybár, ktorý môže a chce, by si v tomto mesiaci mal nájsť čas na rybačku. Pri vode je už pomerne veľa rybárov, ale to by nás nemalo odradiť, veď je začiatok sezóny a tak si ešte pekne zachytáme. Postupne doznieva neres mnohých druhov rýb a tak je dobré správať sa k rybám naozaj ohľaduplne. Voda sa otepľuje, zvyšuje sa aktivita rýb, ale aj množstvo prirodzenej potravy.

Kedy ísť na ryby – v júni si už môžeme podobne ako v máji ráno pokojne privstať. Ryby berú hneď z rána, pretože o štvrtej ráno je už v podstate svetlo. Pred obedom, cez obed a krátko po ňom ich aktivita poklesne, pretože už býva pomerne teplo. Najvhodnejším časom na rybačku je preto ráno a podvečer. 

Kde – ryby už môžeme hľadať na bežných stanoviskách a nemusíme ich hľadať tak intenzívne, ako na jar alebo v zime. Pokiaľ sa oteplí a teploty dosahujú letné hodnoty, ryby môžeme hľadať pod splavmi, kde je voda dobre prekysličená, ale aj na miestach, kde na riekach prechádzajú plytčiny do hlbšej vody a ryby tu čakajú na splavenú potravu. Prúdomilné ryby sa držia v prúdoch. Vhodné je ryby hľadať aj v blízkosti vodných rastlín,  pod stromami, kríkmi a previsnutými trávami, kde čakajú na hmyz alebo prvé čerešne spadnuté do vody. 

 

Aké ryby -  v júni berú všetky bežné druhy rýb, no treba mať na pamäti, že čas niektorých ešte len príde. V tomto období bývajú zaznamenané úlovky kapitálnych dravcov, čo je pravdepodobne spôsobené, tým, že od februára bol ich lov na kaprových vodách zakázaný. Ryby tak nie sú dostatočne obozretné, no postupne sa to zmení a ich čas príde opäť až na jeseň.

Ako – v júni už môžeme chytať všetkými lovnými spôsobmi to znamená plávanou (splavovaním), položenou, feederom, muškáriť a vláčiť. Pretože ryby berú naozaj spoľahlivo, je tu priestor začať experimentovať a skúšať nové rybolovné techniky.  

Na čo –  v tomto období už postupne prechádzame na rastlinné nástrahy. Koncom mája a začiatkom júna začínajú dozrievať prvé čerešne a tak sa môžeme dobre zabaviť pri love jalcov, pričom pri vnadení nepohrdne čerešňou ani amur. Živočíšne nástrahy však nemožno úplne ignorovať, veď môžeme chytať už na rybku.

Vnadenie môže byť hrubšie a bledších farieb, príchute nemusia byť až tak výrazné a ostré. Ako partikel sa hodí pšenica, konope a kukurica. Živá zložka vo vnadiacej zmesi sa už obmedzuje, no nemožno ju úplne vypustiť.

 

Záver

Čo uviesť na záver? Ja osobne mám jún veľmi rád, pretože si môžem nielen privstať, ale aj dobre zachytať. Ako každoročne, sa teším na začiatok lovnej sezóny dravcov aj keď prvé dva týždne po zahájení je všade rybárov ako maku. Počasie je príjemné a deň je dostatočne dlhý na to, aby sme si dobre zachytali.

 

Denný čas lovu:

  • Pstruhové vody od 04.00 do 22.00 h
  • Kaprové vody od 00.00 h do 24.00 h
  • Lipňové vody od 04.00 do 22.00 h
  • Hájené ryby: hlavátka podunajská a celoročne chránené druhy rýb, do 15.06. sú ešte hájené mrena severná, sumec veľký, zubáč veľkoústy a volžský.
  • Najčastejšie lovené ryby: kapor, lieň, nosáľ, belica, pleskáč, plotica, jalec, šťuka, sumec, zubáč, boleň.
  • Nástrahy: kukurica, čerešne, rôzne cestá, rybka, hmyz, prívlačové nástrahy (rotačky, plandavky, vobléry, páperové jigy a gumené nástrahy), rôzne mušky – drobné lipňové, ale už aj väčšie jalcové a boleňové.
  • Vnadenie: hrubšie bledších farieb.
  • Spôsoby lovu: sú povolené všetky zákonné spôsoby lovu, obmedzenie lov na rybku až od 15.06., a drobné obmedzenia na kaprových, pstruhových a lipňových vodách vyplývajúce zo Zákona o rybárstve.
Petrov zdar