Máj
Máj je nielen najkrajším ale aj jedným z najlepších mesiacov na rybačku. Je už pomerne teplo, príroda sa prebudila a zvýšila sa aj aktivita rýb. Začiatok mesiaca je v znamení rôznych pretekov a tak si zachytáme aj na vodách, kde sa dovtedy nemohlo chytať. Navyše niekde je už lov povolený od 15. mája a tak nemusíme čakať až na jún. Je to v podstate malý začiatok sezóny a tak je pri vode veľmi veľa rybárov, ktorí už nemohli doma vydržať.
Kedy ísť na ryby – v máji si môžeme ráno pokojne privstať. Ryby v podstate berú hneď z rána po rozvidnení. Pred obedom a krátko po ňom ich aktivita trocha poklesne. Poobede ryby berú opäť v podstate až do konca lovnej doby. Tak ako je tomu v iných mesiacoch, dobré je, keď je aspoň tri dni ustálené počasie, nefúka severný a severozápadný vietor. Dážď alebo mrholenie nie sú na škodu. Teplota je v tomto mesiaci väčšinou optimálna a tak býva rybačka veľmi úspešná.
Kde – Ryby už dávno opustili zimoviská a vyhrievajú sa na slnkom prehratých miestach. Hľadáme ich v blízkosti brehov a na prehriatych plytčinách, ale aj v blízkosti vodných rastlín, pod stromami, kríkmi a previsnutými trávami, kde čakajú na hmyz spadnutý do vody. Ryby v stojatých vodách, nie sú tak opatrné a tak lov na stojákoch je úspešnejší ako inokedy v roku. Rybačku nám komplikuje len množstvo z topoľov popadaného páperia, obsahujúceho semiačka, ktoré rybám chutia, preto nie je zlé skúsiť aj lov z hladiny.
Aké ryby - v máji berú všetky bežné druhy rýb. Najčastejšie je to však pleskáč, nosáľ, plotica, červenica, belička, sumček americký, karas, jalec (hlavatý a tmavý), kapor a zvýšenú aktivitu prejavuje lieň. Ńemožno však nespomenúť, že máj je jedným z najlepších mesiacov na lov úhora.
Ako – v máji už môžeme chytať všetkými lovnými spôsobmi to znamená plávanou (splavovaním), položenou, feederom, muškáriť a na pstruhových a hraničných vodách vláčiť. V tomto období, už nie je potrebné chytať na veľmi jemné náradie, vlasce a malé háčiky. Z osobnej skúsenosti viem, že ryby ešte nie sú tak opatrné a tak bývame často úspešní.
Na čo – ešte stále sú najlepšími nástrahami nástrahy živočíšneho pôvodu ako hnoják, dážďovka, rôzne druhy červov, kostné červy ale aj hmyz. Čím je však teplejšie, tým viac sa do popredia dostávajú aj nástrahy rastlinného pôvodu, kde predovšetkým treba vyzdvihnúť kukuricu. Keď som už spomenul to páperie skúste chlebovú striedku, vytrhnite kúsok striedky, ktorú pritlačíte na háčik, tak aby na ňom držala, budete ju dávať na háčik síce často, ale množstvo úlovkom vás možno prekvapí. Vnadenie môže byť stredne hrubé, žlté alebo červené. Ryby sú už aktívne a môžeme kŕmiť omnoho viac ako v studených mesiacoch. Vo vnadiacej zmesi je nevyhnutný podiel živej zložky v podobe kostných červov a nasekaných hnojákov a dažďoviek. Ako partikel sa hodí pšenica a kukurica. Čo sa týka príchutí vhodné sú sladké ovocné príchute.
Záver
Ako som už v úvode uviedol, máj je nie len najkrajším mesiacom, ale aj jedným z najlepších na rybačku. Ryby ešte nie sú až tak ostražité a dopichané od háčikov a tak berú veľmi spoľahlivo. Rybári už zaplňujú brehy revírov a tak tomu bude až do zimy, no i napriek tomu si to pri vode určite užijete.
Denný čas lovu:
- Pstruhové vody od 05.00 do 21.00 h
- Kaprové vody od 04.00 h do 24.00 h
- Lipňové vody zákaz lovu
- Hájené ryby: Lipeň, šťuka, hlavátka, kapor (niekde výnimka len do 15.05.), boleň, hlaváč bieloplutvý a pásoplutvý, jalec maloústy a tmavý, jeseter, lieň, mrena severná a škvrnitá, nosáľ, pleskáč vysoký, siný a tuponosý, podustva, sumec, zubáč veľkoústy a volžský, celoročne chránené druhy rýb.
- Najčastejšie lovené ryby: pstruh, pleskáč, plotica, belica, kapor, karas, lieň, jalec a úhor.
- Nástrahy: hnoják, dážďovka, kostný červ, kukurica, prívlačové nástrahy a rôzne mušky
- Vnadenie: stredne hrubé žlté alebo červené so sladkou ovocnou príchuťou
- Spôsoby lovu: všetky spôsoby lovu (prívlač len na hraničných a pstruhových vodách), obmedzenie lov na rybku a lipňové vody.
Petrov zdar