Október

V októbri príroda začína ožívať všetkými farbami, čo má svoje kúzlo. Október je už tradične mesiacom dravcov, to však neznamená, že iné ryby neberú, práve naopak, ryby berú naozaj poctivo a práve v tomto období sa chytajú naozaj kapitálne kúsky. 

Kedy ísť na ryby – v októbri už nie je možné loviť ryby po celý deň. Počasie je už chladnejšie, ale aktivita rýb pred zimou je ešte stále veľmi dobrá. Ryby najlepšie berú od 06.00 h z menšími prestávkami až do večerných hodín.

Kde – keď si chceme vybrať na rybačku naozaj dobré miesto, musíme si všímať počasie. Teplota začína postupne klesať a to má pochopiteľne vplyv aj na ryby. Tie je už potrebné hľadať predovšetkým v stredných hĺbkach, ryby vyhľadávajú pokojnejšie miesta v blízkosti prekážok. Počas teplejších dní však vychádzajú aj na plytčiny.

Aké ryby -   popri dravých rybách ako šťuka, zubáč, boleň a ostriež sú aktívne aj iné. Predovšetkým sú to kapor, mrena, nosáľ, plotica, jalec hlavatý, pleskáč. Aktivita u karas a lieňa sa pomaly znižuje.

Ako – môžeme chytať všetkými lovnými spôsobmi to znamená plávanou (splavovaním), položenou, feederom, muškáriť a vláčiť. V tomto období nie je v podstate ešte potrebné, príliš zjemňovať zostavy.

Na čo –  z nástrah sa ešte stále dobre uplatňuje kukurica, ale aj živočíšne nástrahy ako hnojáci kostniaci a ich kukly. Na vnadenie sú vhodné orechové a korenené príchute, nie je zlá ani rybia múčka. Do vnadiacej zmesi je vhodné vmiešať aj hlinu, ktorá vytvorí v čistiacej sa vode zákal.

Záver

            Október patrí k najlepším a určite aj k najkrajším mesiacom. I keď niektoré ryby berú celkom spoľahlivo sviatoční rybári, už od vody postupne miznú, snáď len rybári, ktorí sa špecializujú na lov dravcov ich mierne nahrádzajú. I napriek ochladeniu a množiacemu sa lístiu vo vode, rybačka je príjemná a často okorenená aj peknými úlovkami. Preto je chybou neisť na ryby, treba sa len dobre obliecť a aj keď budeme pri vode len krátko, určite to neoľutujeme. Je predsa lepšie byť v prírode a vypnúť od každodenných starostí, ako sedieť doma pri televízore.

Denný čas lovu:

  • Pstruhové vody – zákaz lovu všetkých rýb
  • Kaprové vody od 00.00 h do 24.00 h (od 22.00 h do 04.00 h musí byť lovné miesto osvetlené)
  • Lipňové vody od 05.00 do 21.00 h
  • Hájené ryby: hlavátka podunajská (okrem hraničných vôd), pstruh potočný, pstruh jazerný, úhor európsky, síh maréna, síh peleď a celoročne chránené druhy rýb,
  • Najčastejšie lovené ryby: kapor, nosáľ, podustva, plotica, pleskáč, boleň, šťuka, zubáč a  ostriež.
  • Nástrahy: kukurica, rôzne cestá, rybka, hnojové a kostné červy, prívlačové nástrahy (plandavky, vobléry, gumy a páperové jigy), rôzne predovšetkým lipňové mušky.
  • Vnadenie: stredne hrubé s orechovými, korenistými príchuťami.
  • Spôsoby lovu: všetky spôsoby lovu.

Petrov zdar