Muškárske základy - dubbing a ďalšie materiály
Dubbing - úzko súvisí so srsťami, nakoľko je z nich vyrobený samozrejme len ten prírodný. Môžeme ho teda rozdeliť na prírodný a syntetický.
Prírodný
Tuleň – je hrubý dubbing s výbornými plávacími vlastnosťami. Dubbuje sa s ním ťažšie, ale výsledok stojí za to. Mám ho veľmi rád, da sa z neho vytvoriť celé telíčko, hlavohruď, kde nožičky tvoria jednotlivé hrubšie frakcie srsti. Najviac používam olivovú a čiernu farbu. Vyrába sa však vo viacerých farbách.
Zajac – je to stredne jemný dubbing, ktorý sa používa na telíčka, ale aj hlavohrude mušiek. S týmto dabingom však toľko neviažem aj keď patrí všeobecne k obľúbeným materiálom. Existuje mnoho farieb, ja som použil prírodnú a žltú farbu.
Králik, vačica a ondatra – dubbing je veľmi podobný zajacovi a má aj obdobné použitie.
Iné (napr. koza, veverička) – v minulosti som použil dubbing z kozy, bol hrubší trocha podobný tuleňovi. Používal som ho na zhotovenie záhlavia u nýmf a pijavíc. Išlo o dobrý a dráždivý materiál v pomarančovej farbe.
Umelý
SLF – je syntetickým vláknom, ktoré je používane predovšetkým pre svoju priesvitnosť a reálny vzhľad. Jeho výhodou je stálosť farieb. Vyrába sa v najrôznejších odtieňoch od prírodných farieb až po tie reflexné.
Spectra dubbing – je dubbing, ktorý obsahuje veľké množstvo jemných lesklých častíc, ktoré mušku doslova rozžiaria. Používam ho na hlavohrude a záhlavia nýmf. Pripadne z nich robím knôt, ktorý na konci zapálim zapaľovačom a hneď zahasím, tento knôt potom tvorí telíčko schránkového potočníka. Okrem toho som z neho robil aj nymfové telíčko. Používal som len olivovú farbu s kovovým odleskom. Možno ho mixovaťaj s inými dubbingmi.
Gleamy dubbing – je to hrubší dubbing, ktorý je syntetickou náhradou tuleňa. Pracuje sa s ním lepšie ako s originálnym tuleňom, pretože je jemnejší. Farieb je celé spektrum, len si vybrať.
Iné materiály
Vinylové pásiky – je to pružná fólia, ktorá sa vyrába v rôznych šírkach. Používa sa na vytváranie chrbátikov gamarusov resp. krivákov, ale aj nýmf, strímrov a väčších mušiek. Tieto pružné fólie sú priesvitné a zvlášť v čistej vode dokážu dať nástrahám život. Farby sú rôzne, používam však predovšetkým odtiene hnedej.
Vlasy napr. anjelské vlasy – ide o syntetický materiál, ktorý používam predovšetkým na viazanie strímrov. Dá sa však použiť aj na viazanie iných mušiek. Dofarbujem ho liehovou fixkou napr. pruhovanie ostrieža. Kombinujem ho aj s inými materiálmi. Je mnoho farieb, so základnou bielou, čiernou, zelenou sa nedá nič pokaziť.
Furabou – sú to taktiež syntetické vlasy, ktoré sa používajú na viazanie strímrov. Taktiež sa dajú dofarbiť fixkou. Ľahko sa dajú nahradiť vláknami z plyšákov alebo kožušinových golierov a pod.
Šenilky - pre mnohých viazačov patrí medzi základné muškárske potreby. Je to vlastne chlpaté vlákno vďaka ktorému sa dajú vytvárať chlpaté telíčka. Je to v podstate niečo ako prameň z pávieho pera, len vo väčšom. Farby sa používajú rôzne od prírodných až po tie reflexné.
Polycelón, penové válčeky - využijete ho všade tam, kde potrebujete, aby mušky plávali. Je to univerzálny muškársky materiál nakoľko si z neho môžete narezať presne taký tvar ako potrebujte: hlavičku, chrbátik, krovky a podobne. Polycelonové valčeky sú určené pre vytváranie očí mušiek určených na jazerné muškárenie (booby, lury). Úlohou týchto očí je nadľahčiť mušku, aby po krátkej chvíli ťahania pod hladinu ihneď stúpala k hladine a tak provokovala dravca k záberu. Farby sa používajú rôzne.
Molitan – jednoducho zohnateľný materiál, ktorý nekupujem. Doteraz som vyskúšal dve farby klasickú bielu a čiernu. Viažem z nich telíčka nýmf.
Oči – retiazkové, silónové, epoxydové – retiazkové sú spravidla kovové, ale bývajú aj plastové. Kupujem si celú retiazku z ktorej si potom páry očí odstrihujem pomocou kliešti alebo v prípade plastových nožníc. Kúpiť ich môžete v obchodoch pre kutilov (železiarstvách), alebo pre šikovné ruky. Silónové oči si zhotovujem sám, do peánu dám si 2 cm kúsok hrubšieho silónu, tak aby bol peán v strede a z každej strany ho zapálim zapaľovačom. Keď plameň príde k peánu sfúknem ho a vzniknutú kvapku nechám zatuhnúť. Epoxydové oči sú veľmi realistické. Je to v podstate vystrihnutá fólia rôznej farby s čiernym bodom uprostred zaliata epoxidom. Z fólie si robím oči sám vystrihnutím pomocou kancelárskeho dierkovača. Čierny bod kreslím fixou a potom ho prelakujem. Okrem toho sa ako oči dajú požiť aj iné materiály ako flitre, alebo ozdobné lepiace korálky, kúpené v čínskom obchode.
Spectra flash – veľmi dobrý materiál, z ktorého robím chvostíky a dopĺňam strímriky. Okrem toho práve ten čierny na obrázku používam na zhotovovanie telíčok nýmf.
Petrov zdar