Bočný príves
Úvod
Táto technika umožňuje iný, povedal by som prirodzenejší pohyb nástrahy. Je tomu preto, lebo nástraha je pohyblivejšia a umožňuje ľahšie napodobovanie skonávajúcej rybky, alebo rybky zbierajúcej potravu pri dne.
Naviazenie systému
Bočný príves sa naviaže pomocou slučky tak, ako je znázornené v dokumente na stiahnutie. Po prestrihnutí slučky, príves skrátime, aby nebol dlhší ako zostatok kmeňového vlasca, na ktorého konci je umiestnená karabínka alebo záťaž, ktorou môže byť:
Ø zaťaž určená na drop-shot,
Ø záťaž so zataveným obratlíkom,
Ø alebo bavorske drievko
Najčastejšie sa používa klasický háčik s očkom, tento sa môže naviazať buď priamo na vlasec (vtedy je možné použiť aj háčik s lopatkou), alebo sa môže, čo je určite lepšie uviazať aj pomocou voľného uzlu tzv. rapala uzlu, ktorý umožňuje voľnejší pohyb nástrahy.
Ako viesť nástrahu
Po nahodení nástrahy a jej dopadnutí na dno je potrebné došponovať vlasec alebo šnúru a potom ich trocha povolíme tak, aby nástraha klesla na dno. Potom pošklbávaním špičky začneme touto pohybovať – zodvihneme ju z dna a necháme ju padať kĺzavo ku dnu, čo napodobňuje umierajúcu rybku, ktorá sa snaží z posledných síl plávať, ale v smrteľných kŕčoch sa len posunie a opäť klesá ku dnu. Záťaž s nástrahou sa snažíme držať na jednom mieste.
Nástrahy
- Smáčiky,
- twistre,
- ripre,
- napodobeniny vodného a suchozemského hmyzu,
- voblér,
- gumený, ale aj skutočný červ,
- rybka.
Nastraženie nástrahy
Nastraženie je v podstate rovnaké ako v prípade techniky drop-shot, to znamená, že ju môžeme nastražiť:
Ø navlečením na celý háčik,
Ø napichnutím len na oblúčik háčika.
Ak ryby nereagujú na klasicky nastraženú nástrahu, nemusíme sa báť nastražiť ju aj trocha krivo, mimo os nástrahy, čo má samozrejme vplyv na jej pohyb, ktorý je odlišný, čo môže rybu vyprovokovať k záberu.