Hlina do kŕmenia
Používanie hliny je bežnou súčasťou vnadiacích zmesí pri love plávanou alebo feedrom. Jej úlohou je nie len zafarbiť zmes, ale aj zaťažiť, skaliť vodu, zvýšiť jej objem s menšou sýtosťou, zlepiť a tak spomaliť vyplavovanie. Mnohí si myslia, že je úplne jedno akú hlinu použijeme a stačí akákoľvek hlina z krtinca. Nie je to však tak, lebo aj hlina má rôzne vlastnosti, ktoré môžu mať významný vplyv na úspešnosť lovu. Napríklad ílovitá je ťažká, malo rozpustná a určite nepoužiteľná na stojákoch. Piesčitá zas nelepivá a nevhodná pre použitie v tečúcich vodách. Potom je tu široká skupina sprašových hlín od tých tmavých po tie svetlé.
Hlinu si môžete aj kúpiť, no najjednoduchšie je si ju nájsť a pripraviť na použitie.
Ako na to:
Nájdeme si napríklad krtinec s vhodnou hlinou, vyhnite sa však takej, kde je mravenisko, pretože kyselina mravčia ryby odpudzuje a tuto pomocou ruky, alebo lopatky naberieme a vysypeme na sito, ktoré je na vhodnom vedre a hlinu preosejeme. Ak si ju chceme odložiť na neskôr, hlinu z vedra vysypeme na vhodnú podložku, rozhrnieme a vysušíme. Takto spracovaná hlina ma takmer neobmedzenú použiteľnosť. Ak by sme ju nechali vlhkú, rýchlo by splesnivela. Okrem mraveniska sa vyhnite aj piesčitým, chemicky poškodeným, kompostným a humóznym hlinám, ktoré majú úplne opačný efekt.
Ako ju vmiešať do kŕmenia pri lepivej zmesi:
Kŕmenie zvlhčíme, premiešame a pridáme navlhčenú hlinu. Preosejeme a necháme postáť, aby vlhkosť rozložila, až po tomto zmes dovlhčíme, mechanickým rozprašovačom. Môžeme ju použiť aj bez vnadiacej zmesi ako samotný nosič návnady – partiklu, červov a podobne
Petrov zdar