Zazimovanie šnúry
Nedávno som na tejto stránke zverejnil článok o čistení muškárskej šnúry. V tomto som uviedol, že neskôr zverejním článok o tom, ako šnúru zazimovať. Teraz prišiel práve ten vhodný okamžik. Väčšina rybárov hneď po tom čo začne zima, zazimuje svoje rybárske náradie a vytiahne ho až po tom čo začne nová rybárska sezóna t.j. v apríli alebo máji. Samozrejme, nie len šnúra si vyžaduje starostlivosť, ale aj ostatné náradie ako prúty, navijaky, sieťky, podberáky alebo košíky. V tomto článku sa však budem zaoberať starostlivosťou o muškársku šnúru, ktorá sa nám za ňu odvďačí dlhou životnosťou a uchovaním svojej funkčnosti.
Mojou prvou šnúrou bola muškárska šnúra Airflo intermediálka. Ako neskúsený začiatočník som teda nezačínal s plávajúcou šnúrou. Bola to šnúra, ktorej som dal pekne zabrať a samozrejme starostlivosť o ňu mi nič nehovorila. Po čase, ale akosi stratila svoju funkčnosť, krútila sa (tvarová pamäť), vyschla, bola drsnejšia a ani už tak dobre nelietala. To som musel nejako riešiť, tak som šnúru dobre vyumýval, to síce trocha pomohlo, ale ešte stále to nebolo ono. Preto som začal hľadať možnosti, ako by som jej pomohol. V mojom okolí, ale aj v globále na Slovensku je len veľmi málo špecializovaných predajní s muškarinou a preto som nevedel zohnať žiadny vhodný prostriedok, ktorý by šnúre pomohol vrátiť jej vlastnosti, ktoré stratila. Už som sa rozhodoval, že si zadovážim vhodný prostriedok zo zahraničia napr. McNeetFreeLine, keď som na nete našiel článok o tom, že šnúru je možné ošetriť prostriedkom na oživenie plastov resp. na impregnáciu palubných dosiek áut. To bol zlomový moment, ktorý šnúre vrátil život.
Čo budeme potrebovať:
- kvalitný sprej na palubné dosky alebo oživovač plastov
- špagát
- veľkú cievku alebo kolečko s väčším priemerom
- vrecúško s uzatváraním resp. zaťahovacie vrece na odpadky
Ako na to :
Vyčistenú šnúru postupne cez sprejom naimpregnovanú handričku alebo hubku navinieme na cievku, alebo stočíme do väčších slučiek, ktoré zaistíme špagátom na niekoľkých miestach. Pozor nesťahujte ich na pevno, aby ste nepoškodili šnúru.
Šnúru vložíme do vreca a opäť nastriekame sprejom na palubné dosky resp. na oživenie plastov tu necháme tento prostriedok pôsobiť až do času, keď budeme šnúru potrebovať.
Po vybratí z vreca šnúru, pretiahneme a zároveň vyrovnáme cez mäkkú handričku alebo papierovú kuchynskú utierku, aby sme ju zbavili prebytočného prostriedku a voľne navijeme na navijak. Potom už stačí len po každej rybačke, vyčistiť šnúru obvyklým spôsobom t.j. pretiahnutím a vyrovnaním cez handričku alebo utierku a po 5 – 6 rybačkách či silnom znečistení jej dopriať aj kúpeľ vo vlažnej mydlovej vode a naimpregnovať vhodným prostriedkom. Šnúra je po tomto mäkká, poddajná, dobre prebieha očkami prútu, predlžuje sa jej životnosť. Môže ísť o akúkoľvek šnúru t.j. plávajúcu, potápavú a intermediálnu.
Petrov zdar